Web Toolbar by Wibiya
Mitt företag

På mittföretag.com får du konkreta guider, inspirerande bloggar, smarta verktyg och mycket mer. diskuterar med andra, bygger nätverk och marknadsför företaget gratis. Välkommen!

Småföretagarens nya app-vän

Glada nyheter för alla småföretagare! Nu kan du få en överblick över din företagsutveckling med hjälp av Companion - en ny ekonomi-app som nu finns hos App Store. Läs mer om hur appen kan förenkla din vardag för ditt företag här.


När egenföretagaren Carlo de Luca startade sin verksamhet saknade han en enkel och smidig applikation för att följa upp affärstillväxten. Kalkylprogrammet som han brukade använda gjorde arbetet svårare och han bestämde sig till slut för att ta fram ett eget verktyg som kunde underlätta vardagen för alla småföretagare.

Companion är väldigt lätt att använda. Den har en modern och intuitiv design och ger dig goda möjligheter att öka företagets effektivitet genom att registrera och jämföra intäkter vid olika tidpunkter. På så sätt kan du snabbt identifiera vad som påverkar utvecklingen samtidigt som du kan hålla koll på din utgående moms.

Nyckelfunktioner:

  • Få en årlig, månatlig, veckolig och daglig överblick över ditt företags omsättning.
  • Jämför olika tidsperioder med varandra.
  • Favoritmarkera jämförelser för snabbare åtkomst.
  • Ha alltid koll på din utgående moms.
  • Möjlighet att kommentera perioder.
  • Ha koll på betalningsmetoderna som används i ditt företag.
  • Du har möjlighet att alltid komma åt din information tack vare backup som sker dagligen.


Klicka här för att hämta Companion.






Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.



2013-05-14
Nyheter

Öka lönsamheten med immateriella tillgångar

Den 26 april lanserade Patent och Registreringsverket ett nytt webbstöd för företagare där du får hjälp att identifiera ditt företags immateriella tillgångar, och tips på hur du kan hantera dem för ökad lönsamhet. Det nya webbstödet hittar du här.

0 kommentarer
Kategori:Affärsjuridik

Läs mer »

2013-05-13
Nyheter

Svenska småföretagare tror mer på landets ekonomi än sin egen tillväxt

Tron på en positiv utveckling för den svenska ekonomin har ökat markant bland landets småföretagare sedan i höstas. Totalt tror 40 procent på en positiv utveckling för Sveriges ekonomi. Men när det gäller det egna företagets omsättning har synen på framtiden inte förändrats, det visar en undersökning från Trygg-Hansa.

0 kommentarer
Kategori:

Läs mer »

2013-04-30
Nyheter

Här är blufföretagen du bör akta dig för

Du har säkert hört talas om människor som fått konstiga fakturor som de blivit lurade betala. Var försiktig! Nu är det extra viktigt att vara vaksam över alla erbjudanden och mail som skickas till dig. Blufföretagen är aktivare än någonsin. Här listar FöretagarFörbundet, i samarbete med Varningsinfo, vilka du bör akta dig för.

0 kommentarer
Kategori:

Läs mer »

2013-04-15
Nyheter

Förslaget om månadsuppgifter stoppas

Efter omfattande diskussioner och kritik mot regeringens förslag om månadsuppgifter har det nu meddelats att frågan kommer att analyseras och beredas vidare i regeringskansliet.

0 kommentarer
Kategori:

Läs mer »


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Rekommenderat

Mittföretag 2013

Möt våra bloggare!

För att ge våra läsare många vinklar och idéer tar vi löpande gästbloggare på MittFöretag.com

  • Entreprenörens underbara liv
  • Business & Balans
  • Nätverksexperten
  • Effektivitet & Struktur
  • Forskningsjournalen
  • Försäljningsbloggen
  • Aha... Det är enkelt!
  • Ekonomicoachen
  • MittFöretag-bloggen
Till bloggarna

Bli medlem idag!

- Marknadsför ditt företag
- Diskutera i forumet
- Kommentera
- Få inspiration av vårt nyhetsbrev
- Sök andra medlemmar


Redan medlem?


Glömt lösenordet?

Annonser