Bli medlem (det är gratis!)
Logga in med
Användarnamn
Lösenord
På mittföretag.com får du konkreta guider, inspirerande bloggar, smarta verktyg och mycket mer. Medlemmar diskuterar med andra, bygger nätverk och marknadsför företaget gratis. Välkommen!
Det är första gången du loggar in via Facebook, hur vill du göra?
2. Koppla till befintligt konto
Sök i artiklar, bloggar och forum
- Marknadsför ditt företag - Diskutera i forumet - Kommentera - Få vårt nyhetsbrev! - Sök andra medlemmar
Glada nyheter för alla småföretagare! Nu kan du få en överblick över din företagsutveckling med hjälp av Companion - en ny ekonomi-app som nu finns hos App Store. Läs mer om hur appen kan förenkla din vardag för ditt företag här.
När egenföretagaren Carlo de Luca startade sin verksamhet saknade han en enkel och smidig applikation för att följa upp affärstillväxten. Kalkylprogrammet som han brukade använda gjorde arbetet svårare och han bestämde sig till slut för att ta fram ett eget verktyg som kunde underlätta vardagen för alla småföretagare.Companion är väldigt lätt att använda. Den har en modern och intuitiv design och ger dig goda möjligheter att öka företagets effektivitet genom att registrera och jämföra intäkter vid olika tidpunkter. På så sätt kan du snabbt identifiera vad som påverkar utvecklingen samtidigt som du kan hålla koll på din utgående moms.Nyckelfunktioner:
Klicka här för att hämta Companion.
Den 26 april lanserade Patent och Registreringsverket ett nytt webbstöd för företagare där du får hjälp att identifiera ditt företags immateriella tillgångar, och tips på hur du kan hantera dem för ökad lönsamhet. Det nya webbstödet hittar du här.
Läs mer »
Tron på en positiv utveckling för den svenska ekonomin har ökat markant bland landets småföretagare sedan i höstas. Totalt tror 40 procent på en positiv utveckling för Sveriges ekonomi. Men när det gäller det egna företagets omsättning har synen på framtiden inte förändrats, det visar en undersökning från Trygg-Hansa.
Du har säkert hört talas om människor som fått konstiga fakturor som de blivit lurade betala. Var försiktig! Nu är det extra viktigt att vara vaksam över alla erbjudanden och mail som skickas till dig. Blufföretagen är aktivare än någonsin. Här listar FöretagarFörbundet, i samarbete med Varningsinfo, vilka du bör akta dig för.
Efter omfattande diskussioner och kritik mot regeringens förslag om månadsuppgifter har det nu meddelats att frågan kommer att analyseras och beredas vidare i regeringskansliet.
8/4 PRV lanserar ett nytt webbstöd för små och medelstora företag
3/4 Småföretagarna tror på ökad försäljning i framtiden
25/3 Statistiken för nyföretagandet sjönk även i februari
25/3 Inbjudan: Därför är tillväxt i nya företag dåligt - föreläsning på ESBRIs Estrad den 10 april
18/3 Hellre företagare än anställd
18/3 Start-Up Stockholm: Inspirationsevent för dig som vill starta företag
4/3 105 miljoner till småföretag som vill utvecklas
21/2 Svenska företagare har det lättast i världen
5/2 Färre nystartade företag 2013
28/1 Så blir 2013 för svenska företagare
Välj det ämne som intresserar dig mest.
För att ge våra läsare många vinklar och idéer tar vi löpande gästbloggare på MittFöretag.com
- Marknadsför ditt företag- Diskutera i forumet- Kommentera- Få inspiration av vårt nyhetsbrev- Sök andra medlemmar
Fel inloggning!