Web Toolbar by Wibiya
Mitt företag

På mittföretag.com får du konkreta guider, inspirerande bloggar, smarta verktyg och mycket mer. diskuterar med andra, bygger nätverk och marknadsför företaget gratis. Välkommen!

Alltfler pensionärer startar eget företag

Enligt en ny undersökning som Visma presenterar ökar antalet pensionärer som startar eget företag. Under första halvåret 2012 registrerade sig 978 personer över 65 år som enskilda näringsidkare. Det innebär att fyrtio pensionärer per vecka blir företagare. Läs mer om nya trenden att starta företag som pensionär här.


Antalet ska jämföras med att det startades 798 enskilda firmor i samma åldersgrupp första halvåret 2011, vilket ger en ökning med 22,6 procent i år. Ökningen ska ses i ljuset av att det totala nyföretagandet – oavsett ålder och företagsform – minskade med 14,5 procent första halvåret i år.

Männen dominerar
?Sju av tio nya näringsidkare över 65 är män. Sett över hela landet registrerades 71,0 procent eller 694 av de 978 firmorna av män och 284 av kvinnor. Det mest jämställda länet var Kronoberg med 46,2 procent kvinnliga nystartare med Jämtland i den andra änden av skalan med bara 7,7 procent.

Bland unga nyföretagare är jämställdheten bättre. I åldersgruppen upp till 25 år svarar kvinnorna för cirka 40 procent av de nya firmorna. Inom Ung Företagsamhets verksamhet på landets gymnasieskolor är jämställdheten ännu bättre. Av drygt 20 000 elever som drev UF-företag läsåret 2011-12 var 52,6 procent kvinnliga elever.

Konsultuppdrag vanligast?
De vanligaste branscherna bland 65-plussarna är konsultuppdrag, uthyrning av olika slag samt verksamhet inom byggsektorn. En annan vanlig bransch är redovisning. På topplistan finns även litterärt och konstnärligt skapande.

– Det vi sett allt tydligare de senaste åren är att många som egentligen kunde ägna sig åt att vara pensionärer på heltid väljer att fortsätta ett aktivt yrkesliv. De äldre har ofta stor kompetens, ett brett nätverk och kunskaper som behövs i företag och organisationer. Den kombinationen ger dem utmärkta förutsättningar för företagande på hel- eller deltid, säger Rolf Dahlberg, vd för Visma Spcs.

Seniorernas topplista första halvåret 2012 (2011)?
1. Teknisk konsultverksamhet (1)
?2. Uthyrning (6)?
3. Konsultverksamhet avseende företags organisation (2)
?4. Byggverksamhet (snickeri, måleri, markarbeten och elinstallationer) (3)
?5. Litterärt och konstnärligt skapande (7)
?6. Parti- och butikshandel (5)
?7. Redovisning och bokföring (4)
?8. Fastighetstjänster och lokalvård (8)
?9. Övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (9)
?10. Datatjänster (9)

Skillnader mellan länen
?Precis som när det gäller annat nyföretagande finns det regionala skillnader i aktivitet även bland pensionärerna. Första halvåret ökade registreringarna allra mest i Gävleborgs län, Kalmar län och Örebro län.

Det som är gemensamt för utvecklingen i hela landet är att de äldres andel av nytt näringsidkande fortsätter att öka. Under första halvåret i år var det bara i åldrarna över 65 och under 25 som registreringarna ökade. De äldres andel ökade från 4,2 till 5,1 procent och de yngres från 12,4 till 15,2 procent.

? Det är alltid tuffare för personer med maximal försörjningsbörda att starta eget. Familj och boende innebär ekonomiska åtaganden, som pensionärer och ungdomar ofta inte är lika tyngda av, säger Rolf Dahlberg.


Källa: Visma






Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.



2013-05-20
Nyheter

50% av Sveriges småföretagare har problem med banken

Varannan småföretagare upplever att det har blivit svårare att förhandla med banken det senaste året. Det visar en färsk temperaturmätning från Visma.

0 kommentarer
Kategori:

Läs mer »

2013-05-20
Nyheter

50% av Sveriges småföretagare har problem med banken

Varannan småföretagare upplever att det har blivit svårare att förhandla med banken det senaste året. Det visar en färsk temperaturmätning från Visma.

0 kommentarer
Kategori:Ekonomi & Bokföring

Läs mer »

2013-05-14
Nyheter

Öka lönsamheten med immateriella tillgångar

Den 26 april lanserade Patent och Registreringsverket ett nytt webbstöd för företagare där du får hjälp att identifiera ditt företags immateriella tillgångar, och tips på hur du kan hantera dem för ökad lönsamhet. Det nya webbstödet hittar du här.

0 kommentarer
Kategori:Affärsjuridik

Läs mer »

2013-05-13
Nyheter

Svenska småföretagare tror mer på landets ekonomi än sin egen tillväxt

Tron på en positiv utveckling för den svenska ekonomin har ökat markant bland landets småföretagare sedan i höstas. Totalt tror 40 procent på en positiv utveckling för Sveriges ekonomi. Men när det gäller det egna företagets omsättning har synen på framtiden inte förändrats, det visar en undersökning från Trygg-Hansa.

0 kommentarer
Kategori:

Läs mer »


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Rekommenderat

Mittföretag 2013

Möt våra bloggare!

För att ge våra läsare många vinklar och idéer tar vi löpande gästbloggare på MittFöretag.com

  • Entreprenörens underbara liv
  • Business & Balans
  • Nätverksexperten
  • Effektivitet & Struktur
  • Forskningsjournalen
  • Försäljningsbloggen
  • Aha... Det är enkelt!
  • Ekonomicoachen
  • MittFöretag-bloggen
Till bloggarna

Bli medlem idag!

- Marknadsför ditt företag
- Diskutera i forumet
- Kommentera
- Få inspiration av vårt nyhetsbrev
- Sök andra medlemmar


Redan medlem?


Glömt lösenordet?

Annonser