Web Toolbar by Wibiya
Mitt företag

På mittföretag.com får du konkreta guider, inspirerande bloggar, smarta verktyg och mycket mer. diskuterar med andra, bygger nätverk och marknadsför företaget gratis. Välkommen!

Här finns de bästa företagsklimaten i Sverige

Nu presenterar Svenskt Näringsliv rankningen av kommunernas företagsklimat. Årets klättervinnare är Surahammar som klättrar hela 145 placeringar. Enligt Svenskt Näringsliv är Surahammars framgångsrecept bland annat att man aktivt förbättrat kontakterna med företagen och blivit bättre på att ge den service som företagen behöver. Som tidigare år toppar Solna listan med Trosa som ny tvåa. Läs hela resultatet här.  


Rankingen baseras främst på företagarnas betyg på hemkommunen men också på statistiska faktorer. Surahammar har länge legat nära rankinglistans botten. Men i år tar kommunen ett jättekliv och avancerar hela 145 placeringar upp till plats 119.

– Det är ett resultat av målmedvetet och framgångsrikt arbete. Surahammar har bland annat aktivt förbättrat kontakterna med företagen och blivit mycket bättre på att ge den service som företagen behöver, säger Carolina Brånby, ansvarig för Svenskt Näringslivs arbete med lokalt företagsklimat.

Rankinglistan toppas även i år av Solna
– Solna slår sig inte till ro utan arbetar ständigt på att bli ännu bättre. Dessutom är man bra på att sprida insikt om företagens avgörande betydelse för välfärden i kommunen, säger Carolina Brånby.

Ny tvåa på rankinglistan är Trosa
– Trosa är ett annat lysande exempel på hur man kan förbättra sitt företagsklimat genom ett målmedvetet arbete. 2006 placerade sig Trosa på plats 145.

Svenskt Näringslivs ranking baseras främst på enkätsvar från totalt 38 000 företagare från hela landet. Det gör rankingen unik.

– Vi lyssnar till vad företagarna – de verkliga experterna – anser och låter deras uppfattning väga tyngst i vår ranking, säger Carolina Brånby.

Rankingplaceringarna påverkas också av flera statistiska faktorer från Statistiska Centralbyrån och UC AB. De rör bland annat andelen kommunal verksamhet som är utlagd på entreprenad och andelen nyföretagsamma människor.

Källa: Svenskt Näringsliv






Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.



2013-05-14
Nyheter

Öka lönsamheten med immateriella tillgångar

Den 26 april lanserade Patent och Registreringsverket ett nytt webbstöd för företagare där du får hjälp att identifiera ditt företags immateriella tillgångar, och tips på hur du kan hantera dem för ökad lönsamhet. Det nya webbstödet hittar du här.

0 kommentarer
Kategori:Affärsjuridik

Läs mer »

2013-05-13
Nyheter

Svenska småföretagare tror mer på landets ekonomi än sin egen tillväxt

Tron på en positiv utveckling för den svenska ekonomin har ökat markant bland landets småföretagare sedan i höstas. Totalt tror 40 procent på en positiv utveckling för Sveriges ekonomi. Men när det gäller det egna företagets omsättning har synen på framtiden inte förändrats, det visar en undersökning från Trygg-Hansa.

0 kommentarer
Kategori:

Läs mer »

2013-04-30
Nyheter

Här är blufföretagen du bör akta dig för

Du har säkert hört talas om människor som fått konstiga fakturor som de blivit lurade betala. Var försiktig! Nu är det extra viktigt att vara vaksam över alla erbjudanden och mail som skickas till dig. Blufföretagen är aktivare än någonsin. Här listar FöretagarFörbundet, i samarbete med Varningsinfo, vilka du bör akta dig för.

0 kommentarer
Kategori:

Läs mer »

2013-04-15
Nyheter

Förslaget om månadsuppgifter stoppas

Efter omfattande diskussioner och kritik mot regeringens förslag om månadsuppgifter har det nu meddelats att frågan kommer att analyseras och beredas vidare i regeringskansliet.

0 kommentarer
Kategori:

Läs mer »


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Rekommenderat

Mittföretag 2013

Möt våra bloggare!

För att ge våra läsare många vinklar och idéer tar vi löpande gästbloggare på MittFöretag.com

  • Entreprenörens underbara liv
  • Business & Balans
  • Nätverksexperten
  • Effektivitet & Struktur
  • Forskningsjournalen
  • Försäljningsbloggen
  • Aha... Det är enkelt!
  • Ekonomicoachen
  • MittFöretag-bloggen
Till bloggarna

Bli medlem idag!

- Marknadsför ditt företag
- Diskutera i forumet
- Kommentera
- Få inspiration av vårt nyhetsbrev
- Sök andra medlemmar


Redan medlem?


Glömt lösenordet?

Annonser