Bli medlem (det är gratis!)
Logga in med
Användarnamn
Lösenord
På mittföretag.com får du konkreta guider, inspirerande bloggar, smarta verktyg och mycket mer. Medlemmar diskuterar med andra, bygger nätverk och marknadsför företaget gratis. Välkommen!
Sök i artiklar, bloggar och forum
Logga in eller bli medlem (det är enkelt och går snabbt).
Lina Edberg
Nätverk är en bra idé men för många nyföretagare och småföretagare en stor utgift. Jag har flera gånger försökt initiera träffar för att få igång ett gratis nätverk men får aldrig några svar. I dessa nätverk skulle man kunna ha regelbundna träffar med olika teman där man jobbar två och två eller gruppvis och redovisar för varandra. Många kan vara förhållandevis framgångsrika i sitt företagande men ändå rädda för att ställa sig upp och leda en grupp eller hålla ett kortare föredrag, detta skulle vi kunna träna på genom att medlemmarna (eller de som vill) delar på värdskapet för varje träff. Jag gör nu ett nytt försök: Frukostmöte den 4 oktober -10 för kvinnliga företagare i Stockholm som vill ha och ge stöd, lära och lära ut. Ta emot och dela med sig av kunskaper och vetskaper. Hör av er med ett mejl till mig så samordnar jag om det blir minst fem intressenter. Seriösa svar tack! Initialer och kryptiska hotmailadresser raderas.
Vi är några som nu haft vårt första frukostmöteoch det känns bra, vi var i varierande åldrar och yrken. I ett gratis nätverk krävs ju att man engagerar sig och ger, likväl som man tar. Det kanske kan kännas jobbigt men är man motiverad finns allt att vinna på det. Du kan vara med en gång för att känna dig för, vill du därefter bli medlem så förbinder du dig att komma på mötena, skicka någon annan eller genom någon i gruppen hålla dig uppdaterad om vad som avhandlades på mötet. När det blir din tur bjuder du in medlemmarna till ett café någonstans innanför tullarna, bestämmer dagens tema och leder mötet. Efteråt gör du en sammanställning och skickar ut till var och en.
Tillägg Var och en betalar själv sin fika eller frukost :)
Vänligen läs igenom reglerna innan du använder forumet.
Forumregler
För att kunna svara på trådar eller skapa nya så måste du vara medlem.
Klicka här för att bli medlem, eller logga in i menyn (Mina Sidor)!
Välj det ämne som intresserar dig mest.
296kr/st
Försäljning & Lönsamhet
Av Stefan Ekberg
Några av landets främsta experter bloggar på mittforetag.com. Välj din favorit!
Se fler matnyttiga bloggar här
- Diskutera i forumet- Använda smarta verktyg- Marknadsför ditt företag gratis- Få gratis tips i vårt nyhetsbrev
Logga in med:
Fel inloggning!