Web Toolbar by Wibiya
Mitt företag

På mittföretag.com får du konkreta guider, inspirerande bloggar, smarta verktyg och mycket mer. diskuterar med andra, bygger nätverk och marknadsför företaget gratis. Välkommen!

Du måste vara inloggad för att svara på tråden

Logga in eller bli medlem (det är enkelt och går snabbt).

Du måste vara inloggad för att skapa en forumtråd

Logga in eller bli medlem (det är enkelt och går snabbt).

26 jan 2010

ny typ av marknadsföring på nätet

avatar-52-48

Meng Sun

Jag har en idé som kanske kan göra marknadsföringen effektivare. Tänkte se om det finns något intresset för det.

I dagens lösningar betalar du per visning (varje gång din annons visas) eller per klick (varje gång en besökare klicka på din butikslänk). Det är dock inte så säkert att budskapet hos din reklam går genom hos de som läser - de kanske råkar klicka på det, blir tvungen att klicka (bort) eller komma ut igen utan att ha verkligen läst vad du har att erbjuda.

Är det intressant om det finns en lösning som
- garanterar att ditt budskap i annonsen går genom
- du betalar endast när en ny besökare återger budskapet (i form av t.ex. en fråga)
- du betalar ingenting när din annons syns eller klicks
- annonsen visas på ett ställe där besökare är ute efter att köpa produkter i samma kategori som dina.
- (här kommer "men") du vet att de som svarar på din reklam är ute efter att få en rabatt i en butik med liknande produkter som dina - dvs om de får rabatten är det sannolikt att de köper det hos den andra butiken. Chansen att få rabatten är 1%, du har alltså möjlighet att påverka resten.

Är lösningen intressent? Hur mycket hade du betalt för varje sådan besökare?

Trådens svar
13 maj 2012

Jakob Arborelius

Jakob Arborelius

Ã?r det verkligen någon som klickar på banners?

Istället för att betala för banner eller liknande internetannonser rekommenderar jag att fokusera på utformningen av webbsidan. I princip handlar det att erbjuda relevant information och användarbarhet. Då kommer rätt kunder.

Lycka till!
/Jakob

4 maj 2012

Jann Aleite

Jann Aleite

Hej!

Jag tycker att det låter som rolig och kreativ idee.

Mitt tips är att tänka på konverteringen redan från första början, dvs. att feedbacken (svaret) är relevant för att skapa ett köpbegär!

Ã?r du intresserad av att bolla ideen vidare är du välkommen att kontakta mig på jann@spinmedia.se

Lycka till!

4 jul 2010

David Wallin

avatar-52-48

Hej Meng,

Kul att du verkar ha funderat mycket på detta ämnet. Jag håller med om att marknadsföring på internet idag kan kännas lite som "gambling" (om man inte lägger väldigt mycket pengar) genom att man aldrig vet om folk klickar även om man syns på rätt ställe.

Där är två saker jag skulle vilja peka på här.

Först är det ditt förslag att kontrollera besökaren med en fråga för att se vad denne fick för information från sajten. Detta är en väldigt dålig taktik. Man ska alltid ta så lite tid som möjligt från sin besökare och skall erbjuda besökaren att utföra det den vill med så få klick och störningsmoment som möjligt. Risken att tappa besökare ökar alltså bara genom att erbjuda (och inte tvinga) besökaren att svara på en fråga.

För det andra; Det krävs väldigt mycket, och hårt, jobb för att konvertera besökare till köpare. Detta oavsett hur din marknadsföring in till sidan ser ut. Det finns alltså inga genvägar att ta genom bättre banners eller smartare budskap. Summan är alltså: När besökaren väl är på sajten måste du alltid övertyga dem en gång till om att det är smart att köpa från dig.

Givetvis finns det många marknadsföringsmetoder som ännu ej är uppfunna och alla nuvarande metoder bör finslipas. Det är därför grymt bra att folk verkligen sitter ner och funderar igenom själva metoden för marknadsföring.

Jobba vidare Meng! :-)

1

Annons Academy of Excellence

Veckans bok!

 

Våra bloggare!

Några av landets främsta experter bloggar på mittforetag.com. Välj din favorit!

  • Entreprenörens underbara liv
  • Business & Balans
  • Nätverksexperten
  • Effektivitet & Struktur
  • Forskningsjournalen
  • Motivation & Inspiration
  • Försäljningsbloggen
  • Aha... Det är enkelt!
  • Ekonomicoachen

Se fler matnyttiga bloggar här

Bli medlem idag!

- Diskutera i forumet
- Använda smarta verktyg
- Marknadsför ditt företag gratis
- Få gratis tips i vårt nyhetsbrev


Redan medlem?


Logga in med:

Annonser