Bli medlem (det är gratis!)
Logga in med
Användarnamn
Lösenord
På mittföretag.com får du konkreta guider, inspirerande bloggar, smarta verktyg och mycket mer. Medlemmar diskuterar med andra, bygger nätverk och marknadsför företaget gratis. Välkommen!
Sök i artiklar, bloggar och forum
Logga in eller bli medlem (det är enkelt och går snabbt).
Jessica Gustavsson
Jag planerar att starta ett företag där det krävs att man använder dator och en särskild programvara/datorprogram, Illustrator. Programmet är ett krav för att kunna driva verksamheten. Kan jag köpa programvaran som privatperson innan själva företaget är registrerat, för att sedan kunna dra av det i företaget senare (då man startat företaget)? Hur långt tillbaka i tiden kan man köpa "produkter" för att sedan kunna dra av det i företaget?
Hej, jag har en liknande fråga. Jag och en kompis har precis startat ett företag (HB). Nu behöver vi datorer för vårat dagliga arbete, grafiskt tunga program som illustrator, photoshop. mm. Vi har nu möjlighet att köpa datorer med studentrabatt hos Apple, men vi har inte någon intäkt ännu, då vi inte hunnit få ut några produkter. Kan vi köpa datorerna med egna pengar som vi sätter in på företaget och sedan dra av som vanligt? Eller hur kan vi göra för att ta del av rabatter samt skattelättnader?
Tack för ett bra och tydligt svar, Gustaf! Då dator och programvara är mina enda egentliga verktyg eller hjälpmedel inom företaget känns det som att jag kan dra av det utan några större svårigheter.
Bengt-Arne! Ta en titt i tråden Webbutik under Internet i forumet. Där hittar du massor av tips på olika webbshoppar MvH Gustaf, nyttforetag.com
jag vill ha hjälp med att öppna en webbshopp men alla som jag har pratat med skall ha flera tusen kronor , klart att man ska betala för sig men man vill inte bli skinnad bengt-arne aldmar ps ge mig ett tipps
Hej Jessica! Om du har haft utgifter innan verksamheten kommit i gång får du dra av dem förutsatt att ? det gäller inköp under startåret och året före, dvs. om verksamheten kom i gång i slutet av 2008 får du dra av de utgifter du haft under 2007 och 2008 ? det är en sådan kostnad som du skulle få dra av också efter att verksamheten kommit i gång, dvs. den behövs för din verksamhet ? du inte dragit av utgiften tidigare t.ex. i en annan verksamhet MvH Gustaf, nyttforetag.com
Vänligen läs igenom reglerna innan du använder forumet.
Forumregler
För att kunna svara på trådar eller skapa nya så måste du vara medlem.
Klicka här för att bli medlem, eller logga in i menyn (Mina Sidor)!
Välj det ämne som intresserar dig mest.
296kr/st
Försäljning & Lönsamhet
Av Stefan Ekberg
Några av landets främsta experter bloggar på mittforetag.com. Välj din favorit!
Se fler matnyttiga bloggar här
- Diskutera i forumet- Använda smarta verktyg- Marknadsför ditt företag gratis- Få gratis tips i vårt nyhetsbrev
Logga in med:
Fel inloggning!