Bli medlem (det är gratis!)
Logga in med
Användarnamn
Lösenord
På mittföretag.com får du konkreta guider, inspirerande bloggar, smarta verktyg och mycket mer. Medlemmar diskuterar med andra, bygger nätverk och marknadsför företaget gratis. Välkommen!
Sök i artiklar, bloggar och forum
Logga in eller bli medlem (det är enkelt och går snabbt).
Tony Estvik
Jag har hållt på med min affärsplan i snart ett år! Jag börjar undra om det har uppstått en blockering i mitt huvud som gör att jag inte får tummen ur, så att säga. Nu undrar jag om det är så att man skall ta detta som ett tecken på att man INTE skall starta eget, eller är detta bara sunt tänkande? Skulle bli väldigt glad om några ville lägga sina reflektioner över detta och kanske dela med sig av sin egen erfarenhet. OBS! Frugan tycker jag skall släppa sargen OCH SÄTTA IGÅNG MED MATCHEN!
Härlig diskussion, och jag kan bara hålla med de två nedanstående talarna om att det bara är ATT KÖRA IGÅNG! En affärsplan blir aldrig färdig, och en tjänst kan alltid utvecklas ännu mer. Genom att våga köra igång och testa den i verkliga livet kan du anpassa din idé efter hand, ingen kräver att du ska vara perfekt i början. Lycka till, och berätta när du kommit igång Gustaf nyttforetag.com
Jag håller med ovanstående svar - kör igång. Men det är ju så att kreativiteten kommer ju inte alltid när man själv önskar att den gjorde det. Jag håller nu på att starta mitt eget företag det började med att jag kände mig trött på mitt kontorsjobb och sedan så varslades det på jobbet och jag var en av de som fick gå. Jag tänkte att detta är tydliga tecken på att jag nog ska starta mitt eget företag för jag hade tänkt att jag ville göra det ett tag. När jag sedan erbjöds hjälp att komma igång av en gammal arbetsgivare som är en av Sveriges mest framgångsrika entreprenörer så bestämde jag mig för att satsa allt jag hade på min dröm, min vision och det håller jag på med nu. Och jag har aldrig haft så roligt i hela mitt liv faktiskt.
Hej Tony! Jag håller helt med din fru. Kör igång! :) När du väl kör igång så märker du ju efterhand om det är något mer du behöver grubbla över. Men det kan du ju ta då.
Vänligen läs igenom reglerna innan du använder forumet.
Forumregler
För att kunna svara på trådar eller skapa nya så måste du vara medlem.
Klicka här för att bli medlem, eller logga in i menyn (Mina Sidor)!
Välj det ämne som intresserar dig mest.
296kr/st
Försäljning & Lönsamhet
Av Stefan Ekberg
Några av landets främsta experter bloggar på mittforetag.com. Välj din favorit!
Se fler matnyttiga bloggar här
- Diskutera i forumet- Använda smarta verktyg- Marknadsför ditt företag gratis- Få gratis tips i vårt nyhetsbrev
Logga in med:
Fel inloggning!