Bli medlem (det är gratis!)
Logga in med
Användarnamn
Lösenord
På mittföretag.com får du konkreta guider, inspirerande bloggar, smarta verktyg och mycket mer. Medlemmar diskuterar med andra, bygger nätverk och marknadsför företaget gratis. Välkommen!
Sök i artiklar, bloggar och forum
Logga in eller bli medlem (det är enkelt och går snabbt).
Becker Chaaban
Hej, här kommer jag med min affärsidé för er som är intressanta! jag har funderad på detta länge nu, och jag skulle vilja veta vad ni tycker, affärsidéen går ut på att anställda ska kunna kommunicera med varandra via webben, t.ex som skicka ett pim när dem har ett möte, eller om chefen vill att en anställd ska skicka ett projekt eller något liknande, det var ett litet exempel. Man kan säga att det är ett litet affärssystem för små-medel företag som har behov av att dela information inom deras företag. Min fråga är hur hela friden kommer jag hitta kunder som vill ha min tjänst. ´kommentera gärna
www.yammer.com har en sådan tjänst under utveckling, ett slags twitter för företagare, projektgrupper med mera. Finns som app till iPhone och kommer nog till android också. Kan vara värt att titta på, om inte annat som inspiration.
Jag vill ha en sådan tjänst! vore klockrent
tack för svaret, ny kan man tänka vidare till nästa steg.
Hej! Bra fråga och svar - hur försäljningen ska gå till är ju själva kärnan i all affärsverksamhet. Jag tror allra mest på Pers alternativ nummer två - hitta några riktigt nöjda referenskunder som kan hjälpa dig att sprida ordet! Viktigt att ha några success-case när du ska sälja till andra. Gustaf nyttforetag.com
Själv idén är en form av intranätssystem så där har du några konkurrenter. Du kan ju givetvis konkurrera på pris eller unik funktionalitet. Så din idé behöver givetvis inte vara orealiserbar bara för det. Men din egentliga fråga som var hur du hittar kunder är ju en knivigare fråga. Jag skulle ge dig två vägar beroende på hur du vill utveckla produkten. 1. Gör produkten som du vill, sen hårdsäljer du den och kränger via alla möjliga vägar som finns tillgängliga. 2. Hitta några stycken potentiella kunder, säg t.ex. 5 st, presentera din idé och be dem vara med i en utvecklingsgrupp mot att de får tillgång till ditt system kostnadsfritt. På så vis utvecklar du en produkt som åtminstone 5 kunder kan tänkas att använda. Använd deras namn och resonemang för att sälja vidare sedan. Oavsett vilken väg du väljer, så måste du dock aktivt sälja ditt system.
Vänligen läs igenom reglerna innan du använder forumet.
Forumregler
För att kunna svara på trådar eller skapa nya så måste du vara medlem.
Klicka här för att bli medlem, eller logga in i menyn (Mina Sidor)!
Välj det ämne som intresserar dig mest.
296kr/st
Försäljning & Lönsamhet
Av Stefan Ekberg
Några av landets främsta experter bloggar på mittforetag.com. Välj din favorit!
Se fler matnyttiga bloggar här
- Diskutera i forumet- Använda smarta verktyg- Marknadsför ditt företag gratis- Få gratis tips i vårt nyhetsbrev
Logga in med:
Fel inloggning!